Materiały z konferencji naukowych

2013

Konferencja pt. „Wspólne zdrowie”.

Informacja

Uprzejmie informujemy że prelekcja w ramach kampanii społecznej "Wiedza ratuje życie" pt. "Alkohol i jego wpływ na zdrowie" odbędzie się w październiku br.

Szkoły zainteresowane udziałem w prelekcji prosimy o wcześniejsze zgłaszanie uczestnictwa: tel. 34 368 33 90 email: biurokarier@wsz.edu.pl. a9@wsz.edu.pl

Zeszyty naukowe

Zapraszamy do zapoznania się z zeszytami naukowymi Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie

1998

1999

2013

Renata Karwala Prognoza stanu liczbowego studentów do roku 2030, Magdalena Buchta Proces motywowania w pracy, Monika Dziewiątkowska Środki unijne wykorzystania na przykładzie Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie, Grażyna Musiał Motywacja, różne jej aspekty i uwarunkowania w firmie „X”

Materiały z konferencji "Wspólne zdrowie" 9 maja 2013 r.
- publikacje
- prezentacje

Alkohol i jego wpływ na zdrowie

UDZIAŁ W PRELEKCJACH JEST BEZPŁATNY!

Serdecznie zapraszamy na VIII prelekcję w ramach kampanii społecznej „Wiedza ratuje życie” dotyczącą alkoholu i jego wpływu na zdrowie.

Młodzież czerpie wzory picia alkoholu od dorosłych, dlatego to właśnie oni mają główny wpływ na kształtowanie się ich postaw, przekonań i zachowań. Od dorosłych zależy więc, jakich wyborów w kwestii alkoholu będzie dokonywać młodzież. Polska młodzież bardzo szybko poznaje smak alkoholu. Według raportu technicznego z badań HSBC 2006, IMiD 2007 pt. "Zdrowie subiektywne, style życia i środowisko psycho - społeczne młodzieży szkolnej w Polsce", dziewięciu na dziesięciu uczniów w wieku 15 - 16 lat ma już za sobą doświadczenia z piciem procentowych napojów, większość z nich nawet na długo przed piętnastymi urodzinami. Blisko 22% z nich pierwszy raz sięgnęło po alkohol w wieku 11 lat lub nawet mniej, natomiast 15% - mając lat 12. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że większość z badanych nastolatków ma za sobą przynajmniej jednorazowe doświadczenie upicia się. Jak przyznała sama badana młodzież, dostępność napojów alkoholowych zmniejsza się, jednak mimo to wciąż stosunkowo łatwo udaje im się go zdobyć.

Podczas spotkania dowiesz się:

• Jakie są przyczyny sięgania po alkohol przez młodzież,
  • Jakie jest ryzyko uzależnienia od alkoholu,
  • Jakie są fazy uzależnienia od alkoholu,
  • Jak alkohol działa na narządy wewnętrzne,
  • O faktach i mitach dotyczących spożywania alkoholu,
  • Gdzie szukać pomocy

Termin: wrzesień 2013

• godz. 12:00 (prelekcja dla szkół ponadgimnazjalnych - szkoły chcące wziąć udział w prelekcji proszone są o wcześniejsze zgłaszanie grup. pod num. tel. 34 368 33 90 e-mail:biurokarier@wsz.edu.pl)
  • godz. 16:00 (dla wszystkich zainteresowanych tematyką bez wcześniejszych zapisów)

Anoreksja

UDZIAŁ W PRELEKCJACH JEST BEZPŁATNY!

Serdecznie zapraszamy na VI prelekcję w ramach kampanii społecznej „Wiedza ratuje życie” dotyczącą zaburzeń odżywiania pt. „Anoreksja i bulimia jako choroby cywilizacyjne”.

Anoreksja i bulimia to cywilizacyjne choroby śmiertelne! Prowadzą do śmierci przez wycieńczenie. Pozbawienie organizmu budulca, siły do życia prowadzi początkowo do pojawienia się anemii, kolejno osłabione zostają poszczególne narządy wewnętrzne – serce, nerki, wątroba itd. Również na zewnątrz organizmu można zauważyć istotne zmiany. Ciało pozbawione witamin powoli niszczeje – paznokcie stają się bardziej łamliwe, włosy matowieją, zaczynają wypadać, pogarsza się wzrok, koncentracja, chory opada powoli z sił. W trakcie choroby pacjent staje się coraz bardziej powolny, pedantyczny w trakcie przygotowywania posiłków i ich spożywania. Pojawia sie również brak dbałości o strój, porządek otoczenia. Człowiek stopniowo zanika, ciało pozbawione mięśni powoli opada z sił i zanika w nim życie. Aby dotrzeć do osoby chorującej na anoreksję czy bulimię należy podejść do niej z wrażliwością i empatią. Leczenie, to najczęściej długotrwała terapia, w którą zaangażowane są całe rodziny. Najważniejsza jest jednak świadomość zagrożenia u samej osoby chorującej. Bez chęci wyzdrowienia nie jesteśmy w stanie wiele pomóc, często jednak wystarcza czyjaś obecność, zrozumienie i wsparcie.

Podczas spotkania dowiesz się:

• Jakie są przyczyny anoreksji i bulimii,
  • Jakie są pierwsze objawy anoreksji i bulimii,
  • Jak wygląda leczenie,Jakie są konsekwencje anoreksji i bulimii,
  • Jak ustrzec się przed zachorowaniem,
  • Gdzie szukać pomocy

Termin: 11 kwiecień 2013

Depresja

UDZIAŁ W PRELEKCJACH JEST BEZPŁATNY!

Serdecznie zapraszamy na V prelekcję w ramach kampanii społecznej „Wiedza ratuje życie” pt. „Depresja jako choroba cywilizacyjna”.

Depresja w XXI wieku stała się już chorobą powszechną. Chorują na nią zarówno dzieci, młodzież, jak i starsi. Można powiedzieć, że w bardzo szybkim tempie stała się chorobą cywilizacyjną, która zbiera kolejne żniwo. Depresja  choć nie jest bezpośrednią przyczyną śmierci może prowadzić do niej pośrednio, gdy jest nieleczona lub w najgorszym przypadku, gdy osoba nawet nie podejrzewa, że jest chora. Rocznie odnotowuje się ponad 850 tys. zgonów spowodowanych depresją. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2020 roku depresja będzie druga na liście najczęstszych przyczyn śmierci w każdej grupie wiekowej (dziś zajmuje drugie miejsce w grupie wiekowej 15 -44 lata). Bagatelizowanie pierwszych objawów depresji jest tak samo szkodliwe jak bagatelizowanie problemów z sercem czy nowotworowych badań profilaktycznych. Na depresję choruje obecnie prawie 150 ml ludzi a prawdopodobieństwo zachorowania na nią zwiększa się u każdego nowego pokolenia.

• Jakie są przyczyny depresji,
  • Jakie są objawy depresji,
  • Jakie są rodzaje depresji,
  • Gdzie szukać pomocy.

Termin: 28 lutego (czwartek)

w prelekcji proszone są o wcześniejsze zgłaszanie grup. pod num. tel.
    34 368 33 90 e-mail:biurokarier@wsz.edu.pl)