Socjoterapia i resocjalizacja

Studia przeznaczone są dla osób posiadających wykształcenie wyższe (licencjackie lub magisterskie) o profilu społecznym i uprawnienia pedagogiczne chcących uzyskać kwalifikacje w zakresie socjoterapii i resocjalizacji. Szczególnie studia skierowane są do psychologów, pedagogów, wychowawców młodzieżowych ośrodków socjoterapii i ośrodków wychowawczych, domów dziecka i innych placówek szkolnych, opiekuńczych
i wychowawczych, świetlic środowiskowych i poradni psychologicznych oraz organizacji pozarządowych ukierunkowanych na środowiska z występującymi problemami społecznymi.

Celem studiów jest podwyższenie kwalifikacji, lub ich nabycie, w zakresie wiedzy
i umiejętności rozwiązywania problemów związanych z niedostosowaniem społecznym.

Program studiów jest zgodny z aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Nauki
i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17.01.2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).

Korzyści:
Zajęcia prowadzone w ciekawy i przystępny sposób przez specjalistów z socjoterapii oraz praktyków z wykorzystaniem nowoczesnych technik, metod i narzędzi dydaktycznych. Program studiów obejmuje 120 godzin praktyk zawodowych w placówkach socjoterapeutycznych i resocjalizacyjnych.

Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów podyplomowych z zakresu socjoterapii i resocjalizacji uzyska uprawnienia do realizowania zadań opiekuńczo-wychowawczych oraz prowadzenia profilaktyki niedostosowania społecznego a także zdobędzie wiedzę i umiejętności do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych. Ukończenie studiów umożliwia podjęcie pracy w następujących typach placówek: ośrodkach socjoterapeutycznych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, świetlicach socjoterapeutycznych, środowiskowych, domach dziecka, organizacjach zajmujących się problematyką wykluczenia społecznego.

Forma zaliczenia:
Studia kończą się egzaminem dyplomowym, po którym słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego jest zaliczenie wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych w programie studiów.

Obejmuje 360 godzin dydaktycznych realizowanych przez 3 semestry (w tym 120 godzin praktyki zawodowej w placówkach socjoterapeutycznych i resocjalizacyjnych).

Pedagogika specjalna,
Podstawy psychologii klinicznej i psychopatologii,
Metodyka pracy z rodziną dysfunkcyjną,
Diagnostyka psychopedagogiczna w resocjalizacji i socjoterapii,
Wybrane zagadnienia pedagogiki resocjalizacyjnej i socjoterapeutycznej,
System instytucji resocjalizacji i socjoterapii,
Programy profilaktyczne w wykluczeniu społecznym
Metodyka pracy z osobami wykluczonymi społecznie
Dydaktyka resocjalizacji, dydaktyka socjoterapii;
Emisja głosu
Technologie informacyjne w resocjalizacji i socjoterapii,
Elementy prawa oświatowego;
Praktyka zawodowa - 120 godzin

Zajęcia odbywać się będą

ON-LINE BEZ KONIECZNOŚCI PRZYJEŻDŻANIA NA UCZELNIĘ - 50% czasu trwania zajęć

ORAZ w jeden weekend miesiąca (piątek - godziny popołudniowe, sobota, niedziela).

Opłata za semestr wynosi: 1200,00 zł